Sıkça Sorulan Sorular

Kalite Bıçak – Müşterilerimizin bize en çok sorduğu soruları size burada pratik olarak cevaplamak istedik.

Bıçağın tarihçesi

 Bıçak, keskin kısmı sayesinde çeşitli şeyleri kesmede veya bir olguya zarar verme amacıyla kullanılabilen kesici alet anlamına gelmektedir. Çakmak taşının iyice yontularak yassı bir biçim almasıyla yapılan ilk bıçak, günümüzden 25 bin yıl önce hem silah, hem de el aygıtı olarak kullanılmaya başlandı. Baltadan soma, bilinen en eski insan yapısı araçtır.

Bronz ve demir çağlarında metal bıçaklar yapıldı ve ilk olarak uç kısımlarına elde rahatça tutulabilmesi için sap geçirildi. Metal bıçaklar, kavgada büyük bir şiddetle kullanıldığı halde keskinliklerim yitirmiyorlardı.

İlk çelik bıçağı Romalılar yaptı. Zamanla, çeşitli amaçlar için çeşitli bıçaklar üretildi. Örneğin, avlanmak, ayakkabı yapmak, at tırnağı kesmek için ayrı ayrı bıçaklar geliştirildi. Katlanabilir ilk bıçaklar da yine Romalılar tarafından M.S. birinci yüzyılda yapıldı.

Bıçağın ev aleti olarak kullanımı, daha çok mutfak esaslıdır. 14. yüzyıldan itibaren, yemek sırasında katı besinleri kesmek adeti ortaya çıktı ve kesilen lokmayı aftıza götürmek için ucu çatallı yemek bıçakları yapıldı. Bugün kullandığımız çatalların ortaya çıkması üzerine, bıçakların uçları yine yuvarlaklaştı. 1921 yılında ise ABD’de ilk paslanmaz çelik bıçaklar yapıldı.

Bıçak Nasıl Kullanılır

 Bıçak nasıl kullanılır hakkındaki sorulara uzmanların verdiği görüntülü yanıtları ilgili linke tıklayarak öğrenebilirsiniz. Bıçak Nasıl Kullanılır ?

Bıçak Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir

Bu konuda bıçağın kullanılacağı alana göre bıçak seçimi yapılmalıdır. Sebze, meyve, et ve benzeri tüm ürünlerde farklı bıçaklar kullanılmalıdır ki, hem bıçağın ömrü açısından, hemde yiyeceklerinize zarar vermemek açısından bu oldukça önemlidir. Alacağınız yada ihtiyacınız olan bıçağı biliyorsanız bundan sonrasını bize sormanızı tavsiye ederiz. İletişim bilgilerimizden tarafımıza rahatlıkla ulaşabilirsiniz.

Hangi Bıçak Nerelerde kullanılır

Mutfakta hangi bıçağı kullanmalıyız?

En önemli konu bu olsa gerek. Çünkü şüphesiz en çok kullanılan bıçak, mutfakta yemek hazırlarken kullanılandır. Yemek hazırlarken, salatalık veya domates soyarken, patates dilimlerken hangi bıçağı kullanmalıyız. Bıçağımızı nerede kullanırsak kullanalım en önemlisi bıçağımızın iyi kesmesine özen göstermeliyiz. Kaliteli bıçak iyi keser ve ağzı kolay körelmez. Ayrıca iyi bıçak masatı tutar (yani masatla bilendiği zaman, ilk zamanki keskin haline döner). Mutfakta kullandığımız bıçak ağır olmamalıdır. Her zaman elimizde olduğundan elimizi yormamalı. Bıçak uzunluğu kişinin eline göre 12-17 cm uzunluk arasında olması gerekir.Sebzeler ve küçük boyutlu et ürünleri en az 12-17 cm uzunluğundaki bir bıçakla kesilebilir. Sebzeler küçük ağızlı bıçaklarla doğranmaz. Mutfak bıçağında dikkat edilmesi gereken bir başka husus ise kuyruk metal uzunluğunun sap içinde ne kadar ilerlediğidir. Kaliteli bıçaklarda kuyruk metal uzunluğu sap boyunda veya sap boyuna yakındır. Kaliteli bıçakların kuyruk metalleri sap gövde içindedir ve bıçak ağzı hiçbir şekilde sallanma yapmaz. Mutfak bıçaklarına en güzel örnekleri sitemiz üzerinden yada bize danışarak bulabilirsiniz.

Et ve Tavuk için nasıl bıçaklar kullanmalıyız?

En çok kullandığımız bir başka bıçak çeşidi ise et bıçaklarıdır. Belki de keskinliği en fazla olması istenen bıçaktır. Yağlı etlerde kesmeyen bıçaklar delirmemize neden olabiliyor bazen. Et için kullanmamız gereken bıçakların ağız boyutu 17 cm’den büyük olmalıdır. Büyük parça etlerde küçük bıçaklar ile çalışmak oldukça zordur. 23 cm ağıza sahip bıçaklar büyük çapta et işi ile uğraşanlar için idealdir. Bütün tavukları bölmek için de bu bıçak idealdir. Eğer etimiz kemikli ise mutlaka bir kemik sıyırma bıçağına ihtiyacımız vardır. Kemik sıyırma bıçaklarının en büyük özelliği uçlarının sivri olmasıdır. Böylece sivri uçlu bıçak kemik ile et arasına rahatlıkla girip, ayırmayı sağlamaktadır. Sitemiz üzerinde yada bize ulaşarak kemik sıyırma bıçakları hakkında bilgi alabilirsiniz.

Kurban bayramı geliyor, bıçaklarınız hazır mı?

Kurban bayramı yaklaşmakta. Haliyle kasaplar ve kasaplıktan anlayan vatandaşlarımız kurbanlık bıçaklarını ayarlamaya çalışmaktadırlar. Kasap ve kurban bıçaklarının en önemli özelliği kalitesini kanıtlamış gerçekten kaliteli bıçaklar olmalıdır. Çünkü kurban yerinde ağzı dönen, kesmeyen bıçaklar kurbana zarar vermekte ve işi uzatmaktadır. Bu yüzden kurban bıçakları kesinlikle yılların kaliteli ürünlerinden olmalı ve ucuz ürünlere asla kaçılmamalıdır. Kurbanda kasap bıçağı, deri yüzme bıçağı, kemik sıyırma bıçağı, satır ve masat mutlaka bulunmalıdır. Bunların bir tanesinin eksikliği bile kurban başında saatler geçirmenize yetecek ve artacaktır.

Bakkallar, şarküteriler, kasaplar ve marketler için hangi bıçaklar uygundur?

Bakkallarda, marketlerde, kahvaltılık ürün satan mağazalarda genellikle kaşar, kavurma, peynir, pastırma vb. satışı yapılmaktadır. Kaşar, özellikle Kars Kaşarı normal bıçaklarla kesilmez. Bu ürünlerin kesimi için uzun çalışmalar sonucu peynir ve kavurma bıçakları üretmiştir.

Lokanta ve dönerciler için hangi bıçaklar uygundur?

Tavuk veya et döner hiç farketmez, tüm döner ustaları bilir ki dünyanın en kaliteli döner bıçağı Sürbisa’nın döner bıçağıdır. Sürbisa döner bıçağının ağzı kolayca körelmez. Köreldiği zaman masat yardımıyla ilk günkü haline kolayca dönebilmektedir. 50 cm uzunluğundaki plastik saplı Sürbisa döner bıçakları ve 55 cm uzunluğundaki Sürbisa döner bıçağı, döner ustalarının gözdelerindendir.

Özel işler için özel bıçaklar ve yardımcı ekipmanlar nelerdir?

Fileto çıkarmak için kullanılacak bıçağın en önemli özelliği ince olmasıdır. 2 cm kalınlığındaki bıçaklar fileto çıkarma işini rahatlıkla görebilir. 23,5 cm uzunluğunda ve 2 cm kalınlığındaki fileto bıçakları en idealidir. 8 cm uzunluğundaki dekor bıçakları, hobi işleri ve dekor işleri ile uğraşanlar için idealdir. Tüm bıçaklar için ise mutlaka bileme makinası veya masat almalısınız.

Bıçak bileyleme nasıl Yapılır, Bıçak bakımı nasıl yapılır, Bıçak nasıl ve neden bozulur

Mutfak el aletleri içerisinde birinci sırayı bıçaklar alır. Yemek malzemelerinin soyulması, doğranması için gerekli olan bıçaklar zamanla fazla çalışmaktan dolayı, ilk kesici özelliklerini kaybeder ve körelirler. Körelmiş bıçağın mutfakta kullanılmasının zorluklarını çoğumuz biliriz.

Mutfakta kullandığımız malzemelerin çeşit ve özelliklerine göre bıçaklarda çeşitlilik gösterir. Laser bıçakların yanında, düz kesici ağızlı bıçakları mutfaklarımızda sürekli kullanırız. Sözünü ettiğim gibi bıçaklar kullanılmaktan dolayı kesici ağızları zaman içerisinde aşınır ve kesme özelliklerini yitirirler.

Bıçakların keskinliklerini sağlamamız için masat veye bıçak bileme aletlerine ihtiyaç vardır. Resimde gördüğünüz masat ve bıçak bileme aleti bu konuda bizlerin en büyük yardımcısıdır. Bıçak bileme aletinin kullanımı oldukca kolaydır. Bıçağın kesici ağızı bileme aleti içerisine konulup, bıçak ileri geri hareket ettirilerek bıçağın bilenmesi yapılabilir. Bu aleti çok sık kullanmamamız gerekiyor. Arada bir bıçakların bilenmesinde masatı kullanmamız, bıçakların ömrünün uzun olması açısından yararlıdır. Bıçak bileme aleti, bıçağın kesici ağızından talaş kaldırarak bıçağı bileyler. Masat ise, bıçağın dönmüş olan kesici ağızını düzelterek bıçağı keskinleştirir, kulanımı gayet kolaydır.

Masatın çelik çubuğu üzerinde bıçaklarımızı yatay olarak, her iki yüzeyini sürterek keskinleştirebiliriz. Bıçaklarımızı keskinleştirmek için özellikle masatı kullanırken kazalara karşı çok dikkatli olmalıyız. Masat kullanmasını öğrenmeden, bıçaklarımızı masatla bileyleme yoluna gitmemeliyiz. Olabilecek bu konudaki kazalara karşı, bıçaklarımızı bilemede tercihimiz daha çok, bıçak bileme aletini kullanmak olmalıdır.